CXC Junior Cup

2018 Final List
Valid from Dec 23, 2017 through Jun 30, 2018

The objective of the CXC Junior Cup events is to encourage young athletes in the U16, U18, and U20 age divisions to enjoy cross country skiing and develop their skills. Events mix Olympic-style competition with elements of learning and fun for all levels - from beginner racers to those with International experience.

Note that the CXC Junior Cup ranking lists are not the Midwest or Great Lakes Junior National Team qualification lists.

View Expanded Point Details ยป

Click here to report any point list issues.

RankCompetitorAffiliationGenderYoBPointsBest Race
1Cooper LennoxM2002630130
2Victor SparksLoppet Nordic RacingM200351090
3Ryan ThiemeAshwaubenon Nordic Ski TeamM2002486110
4Zachary NemethLoppet Nordic RacingM2002480130
5Caden AlbrechtNordicwerks SkiKlubbM2003468110
6Nick ParentNordicwerks SkiKlubbM2002453110
7Daniel HuhtalaAshwaubenon Nordic Ski TeamM2002406130
8Samuel StertzMt. Itasca Nordic Ski AssociationM2002380130
9Garrett WaltersChippewa Valley Nordic Ski TeamM200237480
10Drew SampsonNordicwerks SkiKlubbM200336580
11William NemethLoppet Nordic RacingM200235970
12Isak NightingaleMounds Park AcademyM200331970
13Noah EricksonThe Ski FarmM200330459
14Jake Van HeftyLakeland Nordic Ski TeamM200228754
15Ryan MillerM2002260130
16Will ErnstBay Area Nordic Ski ClubM200225645
17Tom BeyerLoppet Nordic RacingM200225556
18Roger AndersonLoppet Nordic RacingM200323959
19Stas BednarskiLoppet Nordic RacingM200323854
20Brian DillaISD 196 Nordic Ski Team/Loppet Nordic RacingM200223752
21Jonathan HudrlikNordicwerks SkiKlubbM200323450
22Aidan EarllWausau Nordic UnitedM200323350
23Evan AmpeSuperiorland Ski ClubM200222990
24Jakob CraigLakeland Nordic Ski TeamM200322944
25Joshua SandersCloquet Ski ClubM200221545
26Rubin HatfieldMSHS Nordic/Superiorland Ski ClubM200319980
27Soren DavidsonLoppet Nordic RacingM200219941
28Timothy ZieglerIshpeming Ski ClubM2002188110
29Chase StahlSuperiorland Ski ClubM200318875
30Per Hanson4591 Sports DevelopmentM200318039
31AJ MaijalaCloquet Ski ClubM200217650
32Marcus Peterson4591 Sports DevelopmentM200317533
33Matthew JanowskiSuperiorland Ski ClubM2002158110
34Cole LongChippewa Valley Nordic Ski TeamM200315534
35William SchatzleinSavage Nordic/Prior Lake Nordic/Loppet Nordic RacingM200215152
36Benjamin BauerCloquet Ski ClubM200215148
37Aidan FinneganEndurance UnitedM200213837
39Thomas GolinLoppet Nordic RacingM200213650
41William MurphyBay Area Nordic Ski ClubM200312839
42Declan RodefeldM200212737
43Caleb DunnewindLoppet Nordic RacingM200212439
44Michael FraleyCopper Country Ski TigersM200311134
45Nico AlexanderLoppet Nordic RacingM200310030
46Henry ShockleyLakeland Nordic Ski TeamM20029629
47Mark SchellerChamplin ParkM20029448
48Alexander ButtonMadison Nordic Ski ClubM20028426
49Alec PrusiM20027070
50Alexander LukensAshwaubenon Nordic Ski TeamM20026737
51William CarlenMinnehaha AcademyM20026638
52Forest GrenierChippewa Valley Nordic Ski TeamM20036524
53Aran KoobRoseville Area High SchoolM20026438
54Forrest DorseyLakeland Nordic Ski TeamM20026339
55Quinlan BonnettNordicwerks SkiKlubbM20034625
56Samuel StencilBay Area Nordic Ski ClubM20031919
57Jack HietpasStillwater Nordic Ski TeamM20031313